Obšívaná kulička návod
Požádali jsme ji tedy, ať si představí korálkáře, který kuličky dlouho obdivuje, ale se šitím korálků nemá prakticky žádné zkušenosti. Takže Maruška se snažila vytvořit co nejdetailnější fotopostup a do komentářů nám prosím rozhodně napište, na kolikátý pokus se vám kulička povedla.Kulička obšívaná rokajlem
Návod připravila Mar-max.Precizní fotopostup, jak na kuličku obšívanou rokajlem. Spousta fotografií a pečlivý popis. Vzhledem k diskusi na konci návodu jsme poprosili Marušku o návod i na ježečky (podívejte se na její stránky, pochopite, jaké myslíme). A Maruška odpověděla: "Mám dojem, že už na webu máte návod na malou kuličku...je to jen o výměně druhu koráků, takže další návod asi není potřeba...ale děkuji za nabídku :) Mějte se pěkně, Maruška M."
Takže návod na malou kuličku máme k dispozici a teď už je to na nás :) Děkuji Marušce.
Materiál
rokajl pravidelné velikosti cca 2,5 g (v tomto návodu růžový a šedý japonský TOHO rokajl vel. 11),
dřevěný korálek 14 mm (v e-shopu máme o velkém průměru i spoustu plastových korálků),
černá nymo nit B nebo vlasec 0,15 mm,
ketlovací jehla, perlová jehla, nůžky.
Obr. 2
1. řada: Připravíme si začátek kuličky - pět kusů šedého rokajlu navlečeme na jeden konec nitě a pevně svážeme. Na druhý konec navlečeme jehlu. A přivážeme si ji jedním uzlíkem přímo v očku. Ušetříme si tak neustále navlíkání vyklouzlé nitě během práce. Ketlovací jehlu provlečeme dřevěným korálkem a na jednom konci ohneme tak, aby nevypadla. Na druhý konec jehly navlečeme kroužek z rokajlu a tento konec také ohneme. Práce se nám bude lépe držet v ruce a korálky budou držet na místě.
(Při obšívání jiné velikosti dřevěné kuličky je někdy nutné změnit počet korálků v 1. řadě - na 4 kusy při menší nebo na 6 kusů při větší. Záleží však i na velikosti rokajlu.)
Obr. 3
2. řada: Navlečeme 1 ks růžového rokajlu na nit a jehlu protáhneme vedle sousedícím šedým korálkem. Tímto způsobem navlečeme celkem pět ks růžového rokajlu. Tento styl navlékání se jmenuje cirkulární peyote steh (viz obrázek a schéma).
Obr. 4.
Takto se ukončuje každá řada kuličky. Je to vlastně přechod z jedné řady do druhé. Navlečeme poslední růžový rokajl 2. řady, protáhneme šedým rokajlem z 1. řady a hned i 1. růžovým rokajlem z 2. řadě. (Pokud vynecháte provlečení 1. růžovým rokajlem, nebudou se tvořit vodorovné řady, ale spirály. Pro pokročilé je to tedy možnost pro další kouzlení s barvami a vzory na obšité kuličce.)
Obr. 5.
Začátek 3. řady. Nit vychází z 1. korálku 2. řady.
Obr. 6
Ve třetí řadě se naučíme přidávat. Princip je vždy stejný. Místo jednoho korálku navlečeme dva šedé korálky a provlékneme 2. růžovým rokajlem v 2. řadě.
Obr. 7
Pokračujeme tímto způsobem celou 3. řadu. Řada bude vypadat takto: 2-2-2-2-2 (celkem 10 kusů). Řadu ukončíme provlečením nitě pouze 1. šedým korálkem 3. řady.
Obr. 8
4. řada: tímto způsobem dokončíme rozšíření. Mezi dva šedé rokajly, které byly společně navlečeny ve 3. řadě, všijeme 1 růžový rokajl.
Obr. 9.
Pokračujeme stejným stylem jako ve 2. řadě. Vždy musíme mezi dva šedé všít jeden růžový rokajl (celkem 10 kusů).
Obr. 10.
Ukončíme 4. řadu (viz popis obr. 04).
Obr. 11.
5. řada se šije klasicky jako 2. řada. Mezi dva růžové rokajly 4. řady všijeme další růžový rokajl (celkem 10 ks).
Obr. 12.
Ukončíme 5. řadu.
Obr. 13.
Začínáme 6. řadu.
Obr. 14.
V šesté řadě je důležité sledovat 3. řadu, ve které jsme rozšiřovali. Když se dobře podíváte, tvoří místo rozšíření „stromeček". Aby kulička pěkně vypadala, budeme v šesté řadě přidávat na stejných místech jako ve 3. řadě. Bude se tak střídat počet navlečeného šedého rokajlu takto: 1-2-1-2-1-2-1-2-1-2. (celkem 15 ks). Ukončíme 6. řadu provlečením nitě 1. šedým rokajlem této řady.
Obr. 15.
Takto by teď vaše kulička měla vypadat shora po šesti řadách.
Obr. 16.
7. řada: dokončíme rozšíření stejným způsobem jako ve 4. řadě (mezi dva šedé všijeme jeden růžový rokajl - celkem 15 ks) a celou řadu ukončíme klasickým způsobem.
Obr. 17.
8. řada: šijeme klasický cirkulární peyote steh růžovým rokajlem.
Obr. 18.
Takto by teď vaše kulička měla vypadat shora po osmi řadách.
Obr. 19.
Tento obrázek znázorňuje přibližné odhadování, zda ještě budeme v další řadě přidávat nebo ne. Nit napneme a pokud je vzdálenost nitě od nejtlustšího místa dřevěné korálky tak akorát na navlečení jednoho rokajlu, přidávat nebudeme. Zároveň ale musí „klobouček" z korálek na kuličce pěkně sedět - neodstávat.
Pokud odstává, přidali jste moc a musíte práci vypárat do poslední rozšiřovací řady a nahradit jednu popř. dvě dvojice rozšiřovacích korálků jen jedním rokajlem. Pokud se nit dřevěného korálku dotýká, musíte v další řadě přidávat. Časem budete umět u různých velikostí dřevěných kuliček i rokajlu odhadnout, kde a kolik korálek bude potřeba přidat.
Obr. 20.
9. řada: šijeme klasický cirkulární peyote steh šedým rokajlem (celkem 15 ks).
Obr. 21.
Šijeme 10. až 15. řadu klasickým cirkulárním peyote stehem růžovým rokajlem.
Obr. 22.
16. řada: šijeme klasický cirkulární peyote steh šedým rokajlem.
Obr. 23.
17. řada - ubírání. Ubírání znamená sešití dvou korálek v předchozí řadě. Na jehlu navlečeme 1 růžový rokajl a jehlu provlečeme jako obvykle šedým rokajlem předchozí řady. Poté jehlu bez navlečení dalšího růžového rokajlu provlečeme následujícím šedým rokajlem. Poté ušijeme dvakrát jeden růžový rokajl mezi dva šedé a následně zase ubereme atd.
Nezapomeňte si předem rozvrhnout ubírání. Mělo by být ve stejném pořadí, jako se přidávalo na začátku kuličky. V našem případě budete šít růžovou 17. řadu takto: 1-1-0-1-1-0-1-1-0-1-1-0-1-1-0 (celkem 10 ks).
Při šití jiné velikosti dřevěné kuličky je důležité odhadnout, v kolikáté řadě už je čas ubírat. Vyvolená řada by měla lehce odstávat od povrchu dřevěné kuličky a od konce kuličky by měla být vzdálená přibližně stejně jako poslední řada, kdy jsme přidávali.
Obr. 24.
Jemně utáhneme. Šedé korálky se k sobě přiblíží a vytvoří obrácený „stromeček" než při přidávání korálek na začátku kuličky.
Obr. 25.
Konec 17. řady: Zde se nám potkávají dva kroky: ubírání + ukončení řady.
Obr. 26.
Takto by teď vaše kulička měla vypadat shora po sedmnácti řadách.
Obr. 27.
18. řada - dokončení ubírání: místo, kde jsme ubírali (šedý stromeček), „přemostíme" 1 růžovým rokajlem (celkem 10 ks).
Obr. 28.
Konec 18. řady: zde se nám opět potkávají dva kroky: „přemostění" + ukončení řady.
Obr. 29.
19. řada: šijeme klasický cirkulární peyote steh šedým rokajlem (celkem 10 ks).
Obr. 30.
Takto by teď vaše kulička měla vypadat shora po devatenácti řadách.
Obr. 31.
20. řada je druhá řada, ve které ubíráme. Opět spojíme dva šedé rokajly z předchozí řady bez navlečení růžového rokajlu. Poté ušijeme jeden růžový rokajl klasicky mezi dva šedé a následně zase ubereme atd. Pořadí šití růžového rokajlu: 1-0-1-0-1-0-1-0-1-0
Obr. 32.
Konec 20. řady: zde se nám opět potkávají dva kroky: „přemostění" + ukončení řady.
Obr. 33.
21. řada - dokončení ubírání: místo, kde jsme ubírali (šedý stromeček), „přemostíme" 1 růžovým rokajlem. Celkem ušijeme 5 ks růžového rokajlu.
Obr. 35.36.
Kulička je hotová, stačí provléct nit všemi 5 kusy růžového rokajlu poslední 21. řady, utáhnout a konec nitě pečlivě zauzlit a zapošít...
Hotová obšívaná kulička. Dřevěná kulička zvětší svůj průměr cca o 4 mm (dle velikosti rokajlu).
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára